Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Sosyal ve Kültürel Yapı arrow Geçim Kaynağı
Geçim Kaynağı


     1960, 1970’li yıllarda 10002 in üzerinde kara sığır yapılmakta olup tarımsal üretimi olarak; arpa, buğday, fii mısır, mercimek, nohut ekimi ve bahçe bostan tarımı yapılmakta idi. Meyve olarak sütlü, armut, ahlat, aluç, kuşburnu yetiştirilir. Zenaat olarak köyümüzde semer yapılmakta idi. Köylü tarım alet edevatını kendi yapardı.

     Harman makinesi, tırpan, kızak, orak, dirgon, tırmık, yaba, düven,  saban, belli başlı tarım aletleri idi. Yetersiz toprak ve ilkel tarım sonucu köylü cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren CENiK’e mevsimlik isçi olarak gider iaşesini temin ederdi.

     Cumhuriyet devrimleri sonucu kapanan medresenin yerine uzun yıllar ilk mektep yapılamadı nedeni ise 1939 yılında başlayan 1945 senesinde biten II. Dünya savaşı olup bu dönemde Mesudiye için planlanan 60 ilkokuldan ancak 15 okul merkezi köylere yapılmıştır ve Beyseki'nin öğrencisi Kale İlkokuluna verilmiştir. İlkokul 1955 senesinde yapılmıştır.

     Cumhuriyet döneminde yapılan ATATÜRK devrimleri sayesinde şehirlerimiz sanayileşmiş sosyal hayat gelişmiş hazine arazilerinin bir bölümünün tapuları köylüye dağıtılmış, köylüden alınan arazi vergisi kaldırılmış ancak az arazisi olan köylüyü güçlendirmesine yetmemiş. 1935 yılında kurulan Pasabahçe Tekel, Paşabahçe Cam ve Beykoz Deri Kundura fabrikalarında çalışmak için Beyseki’liler İstanbul’a göçmüşlerdir. Bugün İstanbul’da her meslek grubundan insanımız olup sosyal düzeyleri yüksek ve onur vericidir. Yeni Beyseki İstanbul’da çalışarak sosyal konumlarını güçlendiren ve emekli olan Beyseki’liler Beyseki Bernegi ve Muhtarlığın teşviki ile iç turizm hızlanmış Beyseki’ye yeni konutlar yapmaktadırlar, aynı zamanda bahçe tarımı da yaparak bütçelerine katkı sağlamaktalar.

 

ÜYELİK AİDATLARI

ÜYELERİMİZ

MALUMUNUZ ŞU GÜNLERDE EVLERİMİZDEN ÇIKMAMIZ BİZİM VE SEVDİKLERİMİZİN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATMAMIZ DEMEKTİR. MÜMKÜN OLDUKCA EVLERİMİZDE KALALIM DİLERSENİZ ÜYELİK AİDATLARINIZI BANKA ARACILIĞI İLE DE ÖDEYEBİLİRSİNİZ. VERECEĞİMİZ İBAN NUMARASINA AİDAT BORCUNU ÖDEDİKTEN SONRA DEKONTU 532 7462131 GSM NUMARASINA WHATSAPP İLE GÖNDERMENİZİ RİCA EDERİZ.

DuyurularDEĞERLİ ÜYELERİMİZ

)

         


Şiir Köşesi

Şiir Köşesi

Beyseki Köyü Derneği

Beyseki Köyü Derneği

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Okuyucu Yorumları

Üye Girişi

Üye Girişi

Anketler

Sitemizde Nelere Ağırlık Vermemizi İstersiniz ?
 

Belirli Günler ve Haftalar


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi